Test genetyczny na koronawirusa

Informujemy, że od 12.09.2022r. usługa wymazobusa jest niedostępna. Aby wykonać test zapraszamy do naszych punktów stacjonarnych w Katowicach, Sosnowcu, Pyrzowicach, Rybniku i Raciborzu lub zakupu zestawu wysyłkowego do samodzielnego pobrania próbki śliny - DNA Home Test.

Test genetyczny RT-PCR jest rekomendowaną przez WHO i ECDC metodą wykrywania zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W punktach pobrań Gyncentrum wykonywane są badania komercyjne.

Wiarygodne wyniki badań genetycznych SARS-CoV-2 on-line do 72h

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia w zakresie diagnostyki molekularnej SARS-CoV-2. Pracownia wirusologiczna wyposażona jest w wysokoprzepustową automatyczną stację do izolacji kwasów nukleinowych, która dzięki standaryzacji procesu diagnostycznego, znacznie przyspiesza jego przebieg. Laboratorium Gyncentrum jest w stanie wykonać nawet 20 tys. badań w ciągu doby. Próbki do badań genetycznych przyjmowane są przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Wdrożony system zarządzania laboratorium umożliwia śledzenie zarejestrowanych próbek i monitorowanie czynności laboratoryjnych na każdym etapie procesu diagnostycznego od rejestracji skierowania, po wydawanie wyników. Wyniki testów dostępne są on-line w ciągu maksymalnie 72 godzin od momentu dostarczenia próbki do laboratorium.

Potrzebujesz wynik testu na CITO do 6h? Zgłoś się do punktu wymazowego w Sosnowcu przy ul. Wojska Polskiego 8a. Koszt testu CITO - 499 zł, nie obowiązują kody rabatowe. Usługa dostępna od poniedziałku do piątku.

Gdzie wykonać test genetyczny metodą RT-PCR na koronawirusa?

Testy w kierunku SARS-CoV-2 możesz wykonać w jednym z punktów pobrań drive thru Gyncentrum. Pełna lista punktów pobrań COVID-19 Gyncentrum oraz zakres wykonywanych badań dostępne są tutaj


ZBADAJ SIĘ

BEZ WYSIADANIA Z AUTA!

Wypełnij formularz: covid19.gyncentrum.pl
Sprawdź wynik: covid19.gyncentrum.pl/wynik
Zadzwoń: 32 506 50 86


Kiedy wykonać test genetyczny na koronawirusa?

Testy genetyczne metodą RT-PCR wykrywają aktywną infekcję SARS-CoV-2. Test genetyczny należy wykonać jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów klinicznych COVID-19 lub po kontakcie z osobą zakażoną. 

Jak wygląda test na koronawirusa SARS-CoV-2 metodą RT-PCR?

Test na koronawirusa metodą RT-PCR w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 polega na wykrywaniu materiału genetycznego wirusa w próbce pobranej z nosogardzieli lub gardła i nosa. Następnie materiał biologiczny, właściwie oznaczony i zabezpieczony, trafia do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. Testowanie próbek polega na poddaniu ich analizie pod kątem obecności fragmentów RNA charakterystycznych dla wirusa SARS-Cov-2. W tym celu wykorzystuje się reakcję łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją w czasie rzeczywistym.

Ile trwa test genetyczny na koronawirusa?

Pobranie wymazu do badania genetycznego w kierunku koronawirusa w punkcie Gyncentrum trwa zaledwie kilka minut. Próbki do badania pobierane są przez wykwalifikowany personel, bez konieczności wysiadania z samochodu. Wynik testu w kierunku koronawirusa dostępny będzie on-line do 72h od momentu dostarczenia próbki do laboratorium. 

Jak przygotować się do pobrania wymazu?

Te zasady powinniśmy stosować niezależnie, czy wymaz pobierany jest w punkcie pobrań, czy w domu. To od nich zależy skuteczność, niezastosowanie się do poniższych zasad może zafałszować wynik badania:

Na godzinę przed badaniem:

  • Nie używaj płynu do płukania jamy ustnej czy sprayów odświeżających.
  • Nie stosuj aerozoli oraz innych medykamentów. Nie używaj aerozoli do nosa lub gardła, nie rób inhalacji, nie płucz zatok.
  • Nie myj zębów.
  • Nie przyjmuj leków.
  • Nie żuj gumy.
  • Nie płucz jamy ustnej i nosa.

Na 30 minut przed badaniem:

  • Nie spożywaj posiłków.
  • Nie pij.
  • Nie pal papierosów.

Ponadto jeśli masz katar – nie wydmuchuj nosa bezpośrednio przed badaniem.