Testy antygenowe

Informujemy, że od 12.09.2022r. usługa wymazobusa jest niedostępna. Aby wykonać test zapraszamy do naszych punktów stacjonarnych w Katowicach, Sosnowcu, Pyrzowicach, Rybniku i Raciborzu lub zakupu zestawu wysyłkowego do samodzielnego pobrania próbki śliny - DNA Home Test.

Podejrzewasz u siebie zakażenie SARS-CoV-2? Masz objawy COVID-19? Wybierasz się w podróż zagraniczną do krajów wymagających okazania negatywnego wyniku testu? Wykonaj test antygenowy w jednym z punktów wymazowych Gyncentrum i uzyskaj wynik w ciągu 1 godziny.

Test antygenowy na koronawirusa

Test antygenowy jest jakościowym testem przesiewowym przeznaczonym do wykrywania antygenu wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z nosogardzieli. Charakteryzuje się wysoką czułością oraz dużym poziomem dokładności. Wykorzystywany jest do szybkiej diagnostyki aktywnego zakażenia koronawirusem.


ZRÓB SZYBKI TEST

BEZ WYSIADANIA Z AUTA!


Gdzie wykonać test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2?

Testy antygenowe w kierunku SARS-CoV-2 możesz wykonać w jednym z punktów pobrań drive thru Gyncentrum. Aby wykonać test nie musisz mieć skierowania. Wystarczy, że zarejestrujesz się poprzez formularz na: https://covid19.gyncentrum.pl/badanie-prywatne-antygeny-formularz i zgłosisz się do punktu pobrań o ustalonej godzinie.

Informujemy, że od 12.09.2022r. usługa wymazobusa jest niedostępna. Aby wykonać test zapraszamy do naszych punktów stacjonarnych (lista poniżej) lub zakupu zestawu wysyłkowego do samodzielnego pobrania próbki śliny – DNA Home Test.

Sprawdź, gdzie wykonasz test antygenowy: lista punktów wymazowych 

Ile kosztuje test antygenowy?

Test antygenowy w Gyncentrum kosztuje 149 zł. Jest to całkowity koszt testu wraz z wynikiem w 5 językach, tj. angielskim, niemieckim, czeskim, ukraińskim.

Kto powinien wykonać test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2?

Test antygenowy polecany jest przede wszystkim osobom:

 • z objawami COVID-19
 • podejrzewającym możliwość zakażenie SARS-CoV-2
 • powracającym z miejsc o wysokim ryzyku zakażenia wirusem
 • planującym podróż zagraniczną do krajów, które wymagają okazania negatywnego wyniku testu

Kiedy wykonać test antygenowy na koronawirusa?

Testy antygenowe wykrywają aktywną infekcję SARS-CoV-2. Badanie na antygeny koronawirusa należy zatem wykonać jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów klinicznych COVID-19 lub po kontakcie z osobą zakażoną.

Jak wygląda test antygenowy?

Test antygenowy, podobnie jak badanie genetyczne metodą RT-PCR, wykonywany jest z wymazu z nosogardzieli. Pobrany materiał umieszczany jest na specjalnej płytce, wizualnie przypominającej test ciążowy. Wynik testu dostępny jest po 1 godzinie. W przypadku obecności wirusa SARS-CoV-2 na płytce pojawią się dwie charakterystyczne kreski.

Dodatni wynik z wysokim prawdopodobieństwem wskazuje na aktywną infekcję wirusem SARS-CoV-2. Ujemny wynik natomiast nie wyklucza aktywnego zakażenia ze 100% pewnością. W celu potwierdzenia wyniku warto wykonać test genetyczny RT-PCR.

Ile trwa test antygenowy?

Wykonanie testu antygenowego w kierunku koronawirusa w punkcie Gyncentrum trwa zaledwie kilka minut. Próbki do badania pobierane są przez wykwalifikowany personel, bez konieczności wysiadania z samochodu. Wynik testu odczytać można już po 1 godzinie.

W celu wykonania testu antygenowego należy zgłosić się co najmniej pół godziny przed zamknięciem punktu wymazowego.

Jak przygotować się do pobrania wymazu?

Te zasady powinniśmy stosować niezależnie, czy wymaz pobierany jest w punkcie pobrań, czy w domu. To od nich zależy skuteczność, niezastosowanie się do poniższych zasad może zafałszować wynik badania:

Na godzinę przed badaniem:

 • Nie używaj płynu do płukania jamy ustnej czy sprayów odświeżających.
 • Nie stosuj aerozoli oraz innych medykamentów. Nie używaj aerozoli do nosa lub gardła, nie rób inhalacji, nie płucz zatok.
 • Nie myj zębów.
 • Nie przyjmuj leków.
 • Nie żuj gumy.
 • Nie płucz jamy ustnej i nosa.

Na 30 minut przed badaniem:

 • Nie spożywaj posiłków.
 • Nie pij.
 • Nie pal papierosów.

Ponadto jeśli masz katar – nie wydmuchuj nosa bezpośrednio przed badaniem.